Järvklo Art Déco

Figurativa målningar & Fondväggar

Innehar National QDP Certificate i dekorationsmåleri

Startsida

Om företaget

Galleri

Ann-Louise Järvklo CV

Nästa utställning

Adresser för utfört dekorationmåleri

Kontakt: 08-774 95 98,

mobil 070-589 95 98

e-post   jarvkloartdeco@ownit.nu

klicka på ordet för att gå vidare till vald information

Jag deltar i samlingsutställningen Den inre kretsen på Grudes Ateljé & Stentryckeri som är ett litografiskt museum. De verk som jag deltar med är mindre målningar i olja, två grafiska blad varav ett litografiskt tryck och ett screentryck.

Uställningen är öppen en dag i veckan, på onsdagar samt några söndagar i december. Öppettiderna är kl. 11-15.

Vägbeskrivning från Huddinge, åk läsnväg 259 mot Västerhaninge och Gladö Kvarn, åk in vid Sundby Gård där museet ligger i närheten av sjön Orlången och Sundby värdshus.

Några av mina skulpterade gipshuvuden kommer att delta i Liljevalchs vårsalong 2012. Salongen startar den 27 januari och pågår till 25 mars. Skulpturerna är målade i olja med samma teknik som gäller för oljemåleri på duk.

Verken har gestaltats utifrån känslor inspirerade av dagens verklighet. Inspirationen har kommit från barnomsorgen för skolbarn där grupperna i Stockholm ofta är väldigt stora med cirka 70, 80 barn i samma grupp. Min uppfattning är att många barn reagerar med oro och stress på en omgivning bestående av ständiga uppbrott för olika rutiner som städning och förflyttningar i skilda lokaler. I en stor barngrupp är ljudnivån ofta hög, på gränsen till behov av hörselskydd.  Min erfarenhet är att personal ibland använder hörselproppar eller hörselkåpor som skydd. Jag känner personal som lider av Tinnitus. Förklaring av Tinnitus är ständigt tjutande ljud även vid tyst omgivning. En känsla är ett behov av att avskärma sig.

     1-haga-2.JPG Hallportrait-3.JPG 6myt-baeckahaesten-5.JPG skolavslutning-2.JPG 5h.jokern.JPG P6022947.JPG P3132812-2.JPG IMG_0707-2.JPG       

fondväggar/utsmyckningsuppdrag, porträtt, myter, stora målningar, mindre målningar, kopior/parafraser, stilleben/dekorationer, trompe lóeil                                                                                                                   Målnigarna representerar olika grupper av måleri, klicka på respektive bild för att länka till vald grupp.